Je výhodnější stavět nebo přestavovat?

Takovou otázku si položí většina lidí, kteří chtějí změnu. Zvětší se jim rodina nebo prostě přestanou chtít být zavření v bytě. Vyjít ráno na terasu s pohledem do vlastní zahrádky je sen nemalého počtu lidí. Jak ale našetřit na vlastní dům, jaký koupit a jak si ho přestavět? Nebo se rovnou pustit do realizace vlastního projektu?
silnice po dešti
Domy na klíč
I při výstavbě domu se ale dá hodně ušetřit. Nejdražší variantou staveb jsou pravděpodobně domy na klíč. Mají spoustu výhod, hlavně rychlou realizaci a stavbu bez starostí. Ale průměrná rodina na ně nemá šanci našetřit. Proto je asi lepší pustit se do stavby na vlastní pěst. Najít architekta, vytvořit projekt, sehnat stavební povolení. Ideální je mít známé ve stavebním průmyslu, kteří vám potom na vše ohledně stavby a materiálu doporučí odborníky. Pak vám nezbývá než přemlouvat řemeslníky a kontrolovat průběh stavby sami. Ale pozor – jsou i případy, kdy se stavba rodinného domu protáhla na desítky let.
Přestavba zachovalého domu
Pokud nemáte svůj vysněný projekt a ideální pozemek, na kterém ho realizovat, je tu možnost koupit a případně předělat starší dům. Varianta je to podstatně levnější, dům můžete upravit přidáním terasy, novou omítkou a okny a hned máte krásné bydlení.
stará usedlost
Stavba k demolici
Další variantou je pořídit levný stavební pozemek s domem k demolici. Demolice malého domu vyjde přibližně na 200 tisíc korun. Stavební pozemky, na kterých se domy určené k demolici nachází, bývají ovšem většinou prodávány hodně pod cenou. Koupit takový pozemek a investovat do demolice se tedy téměř vždy vyplatí. Pozemky jen nebývají dobře udržované a připojení k sítím bývá také problém, se kterým je třeba počítat.
S tím, jak drahé jsou dnes stavební materiály a kvalitní řemeslná práce je tedy odpověď jasná. Vyplatí se nemovitost koupit a potom případně přestavět. Ceny domů ke koupi začínají pomalu klesat, zatímco stavby se prodraží. Tomu nahrávají také nové předpisy Evropské unie na nízkoenergetické domy, které mají přijít do účinnosti v roce 2020. Kvůli nim se stavba rodinného domu prodraží až o čtvrtinu.